בין מציאות לחלום | מאת טוני רובינס

בין מציאות לחלום

מהי הצלחה? כיצד מגשימים חלום? האם הגשמת חלום תביא לנו את האושר? טוני רובינס עושה לנו קצת סדר בראש

מבוסס על הרצאתו של טוני רובינס: Your Mind is the Key to Your Success

כתבה ראשונה בסדרה

כמה פעמים בחיים החלטתם ש... תרדו במשקל, תשנו קריירה, תפסיקו לעשן או אולי רק תתחילו סוף-סוף לטפח את החצר המוזנחת שלכם לגן פורח? לא משנה מה הייתה אותה החלטה, העניין הוא שאם בסופו של דבר לא עשיתם אִתה כלום ונשארתם רק עם התסכול, יש לכם הרבה מה ללמוד על הגשמה עצמית. "להחלטה", אומר טוני רובינס, מאמן  אמריקאי בעל שם עולמי, "מגיעים מתוך תשוקה, לא מתוך ישיבה נינוחה בכורסה".

רוב בני האדם נעים בעולם כמו מכוניות על הכביש, במסלול אחד שבו עיקר הפעילות שלהם מתמקדת בגירוי ותגובה למצבים משתנים. מתוך המכונית הפרטית הזאת, אם נמשיך את המשל, הם מביטים בקנאה על אנשים שהצליחו להגשים את עצמם, "לחיות את החלום".

אך מה אם נאמר לכם שביֶדכם הכוח לא רק לבחור במסלול הרצוי לכם, אלא אף להתמיד בו ולהגיע להגשמה מלאה? האם לא הייתם אז נוטשים את הכורסה ועוברים לשלב שאחרי ההחלטה? בסדרת הכתבות שלפניכם נציג את תפיסתו של רובינס ביחס להגשמת חלומות או, לחילופין, התאמת החלום למציאות באופן שיגרום לכם לחוש שלמים, מסופקים ואפילו מאושרים במה שהשגתם.

"אנשים שואלים אותי: מה המשמעות של להיות מאושר?", אומר רובינס. "אני עונה להם: צמיחה, התקדמות. התקדמות גורמת לנו אושר. גם אם לא הגענו למימוש התשוקה שלנו, עצם הידיעה שאנחנו בדרך אליה, שאנחנו עושים צעדים כדי להגשים את התשוקה שלנו, זה כשלעצמו גורם לנו שמחה. ומצד שני, גם אם אנחנו בשיא הצלחתנו, אם אנחנו מפסיקים לצמוח, אם אין לנו עוד תשוקה שמניעה אותנו הלאה, אנחנו מתחילים למות מבפנים".

אם כן, החלטה שאנו פועלים להגשימה, נותנת לנו חיוניות, תקווה, תחושת אנרגיה של עשייה. רובינס מחלק את הדרך להגשמת שאיפה כלשהי, ולא משנה מאיזה תחום, לשלושה שלבים: הגעה להחלטה, קבלת מחויבות ופתרון.

הגעה להחלטה היא בעצם הצהרת כוונות: אני רוצה שזה יקרה! אך לא די בכך כדי שהדבר אכן יקרה.

השלב הבא הוא קבלת מחויבות. מחויבות אומרת שאעשה כל מה שנדרש כדי שהדבר שאליו אני שואף אכן יקרה. זה לא אומר רק להזיז הרים, לפעמים מדובר על פשוט להיות בעל מספיק כוח רצון כדי לקום מהכורסה אחרי יום עבודה מתיש ולשרטט תכנית עסקית, במקום לבהות בעוד משחק של האן.בי.איי.

אחרי החלטה ומחויבות מגיע השלב הלא פחות מכריע והוא שלב הפִּתְרון. לא מדובר על השלב שבו אתה מביט לאחור בגאווה ואומר: הנה, עשיתי זאת. מדובר על שלב שבו גם אם עדיין לא עשית שום פעולה פיזית לקראת השינוי, בתוך-תוכך אתה כבר שם. בשלב זה לא משנה מה יהיו המכשולים שיעמדו לפניך, אתה כבר תמצא את הפתרון. אם לא תצליח בדרך אחת, תמצא דרך אחרת, ואם גם כאן תיתקל במכשול תמצא דרך לעקוף, לטפס או אפילו לנפץ את המכשול. אתה תעשה הכול  כדי שמה שאתה רוצה שיקרה, אכן יקרה. זהו שלב הפתרון.

על פניו נראה המודל של רובינס פשוט להפליא ואם קראתם את הדברים עד כאן כל שעליכם לעשות הוא לשנס מותניים ולהכריז: אני מתחיל להגשים את עצמי. בפועל, זהו רק חלק מהתמונה. כדי להגיע להגשמה של חלום, כדי להגיע למיצוי עצמי, לסיפוק ואפילו לאושר, עלינו להיישיר מבט אל החלום ולשאול את עצמנו מה עומד מאחוריו ועד כמה יש הלימה בינו לבין מציאות חיינו.

על כך, בכתבה הבאה.