ה -BRAVING האישי לאֵמון עצמי

שבעת מרכיבי האֵמון שלנו כלפי הזולת יכולים לעזור לנו לא פחות בבחינת האֵמון שלנו בעצמנו. וכן: מה הקשר בין אמון עצמי לאהבה עצמית

כתבה שלישית בסדרה

יחסי אנוש הם אתגר לא קל לפיצוח. בכל סביבה שבה אנו נמצאים – עבודה, משפחה, חברים – אנו לומדים בכל רגע ורגע את האנשים הסובבים אותנו, מגיבים למצבים משתנים ובהדרגה לומדים על מי אנו יכולים לסמוך ועל מי פחות. אך לא משנה כמה גולות מילאנו בצנצנת האמון שלנו, תמיד מישהו בסביבתנו הקרובה עלול לבגוד באמוננו, להנחיל לנו אכזבה ואולי אף שברון לב.

במצבים אלו, מעבר לכאב הבגידה דבר נוסף בתוכנו עלול להתערער והוא - האמון העצמי. "כמה נאיבי הייתי", זו תגובה צפויה למדיי אחרי ההלם הראשוני. "איך לא ראיתי את זה בא?" ומכאן השאלה: איך אוכל לסמוך על עצמי ועל השיפוטיות שלי אחרי דבר כזה?

מדד ה-BRAVING שבנתה פרופסור ברנה בראון כדי לבחון את יחסי האֵמון שלנו עם הסובבים אותנו, יכול לסייע לא פחות בבחינת היכולת שלנו לסמוך על עצמנו. לדוגמה: האם אני שומר על הגבולות האישיים שלי? האם אני יכול להחשיב עצמי כאדם אחראי? האם אני שיפוטי כלפי עצמי? נדיב? על פי בראון תמיד נוכל לבחון ולזהות בעצמנו את המרכיב שמהווה נקודת תורפה וללמוד כיצד לחזק אותו מכאן ולהבא.

ולסיום, ומה בין אֵמון עצמי לאהבה עצמית? בהרצאתה המרתקת קובעת בראון: אדם שאין בו אֵמון עצמי, הוא גם אדם שאינו אוהב את עצמו. "אם צנצנת הגולות האישיות שלכם אינה מלאה", היא מבהירה, "אם אינכם יכולים לסמוך על עצמכם ואין בכם אהבה עצמית, איך תוכלו לצפות מאחרים שיאהבו אתכם ושיסמכו עליכם? אנחנו לא יכולים לדרוש מאחרים את מה שאיננו דורשים מעצמנו. איך נוכל לסמוך על אדם שאומר: 'אני אוהב אותך' אם הוא לא אוהב את עצמו?".

סדרת כתבות בנושא אמון בהתבססות על המחקר של פרופסור ברנה בראון:
כתבה ראשונה: צנצנת הגולות של האמון
כתבה שנייה: האנטומיה של האמון
כתבה שלישית: ה-BRAVING האישי לאֵמון עצמי

 

עוד כתבות

ה -BRAVING   האישי לאֵמון עצמי

ה -BRAVING האישי לאֵמון עצמי

קרא עוד

Co Active Coaching model

Co Active Coaching model

קרא עוד

כשכולם ידברו רק שלום...

כשכולם ידברו רק שלום...

קרא עוד